A red ball is thrown down with an initial speed of 1.1 m/s from a height of 29.0
ID: 2176989 • Letter: A
Question
A red ball is thrown down with an initial speed of 1.1 m/s from a height of 29.0 meters above the ground. Then, 0.6 seconds after the red ball is thrown, a blue ball is thrown upward with an initial speed of 25.4 m/s, from a height of 0.7 meters above the ground. The force of gravity due to the earth results in the balls each having a constant downward acceleration of 9.81 m/s2. What is the speed of the red ball right before it hits the ground? How long does it take the red ball to reach the ground? What is the maximum height the blue ball reaches?Explanation / Answer
hmax = v2/2g + 0.7 = 33.582m
blue ball is in air for 1.9-0.6 = 1.3sec
So S=25.4*1.3-0.5*9.81*1.3^2 = 24.73m
At collision:
The sum of distance traveled by balls = 29-0.7 = 28.3m
Let the collision time be t
(1.1*t+0.5*9.8*t^2) +(25.4*(t-0.6)-0.5*9.8*(t-0.6)^2)=28.3
solving gives t=1.4s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.