You are asked to design a spring that will give a 1210kg satellite a speed of 3.
ID: 2177045 • Letter: Y
Question
You are asked to design a spring that will give a 1210kg satellite a speed of 3.20m/s relative to an orbiting space shuttle. Your spring is to give the satellite a maximum acceleration of 5.00g . The spring's mass, therecoil kinetic energy of the shuttle, and changes in gravitational potential energy will all be negligible.
(a)What must the force constant of the spring be?
Take the free fall acceleration to be g= 9.80m/s^2.
(B)What distance must the spring be compressed?
I found the answer for A0 2.84x10^5 N/m PLEASE SOMEONE HELP ME FOR B
Explanation / Answer
Max acceleration is when the spring is compressed completely kx = ma 2.84*10^5 * x = 1210*5*9.8 x = 0.2087 m = 20.87 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.