A tennis player tosses a tennis ball straight up and then catches it after 1.65
ID: 2177753 • Letter: A
Question
A tennis player tosses a tennis ball straight up and then catches it after 1.65 s at the same height as the point of release.(a) What is the acceleration of the ball while it is in flight?
magnitude (m/s^2)= ?
direction =is it upward, downward or the magnitude is zero?
(b) What is the velocity of the ball when it reaches its maximum height?
magnitude (m/s^2)= ?
direction = is it upward, downward or is the magnitude zero
(c) Find the initial velocity of the ball
m/s upward = ?.
(d) Find the maximum height it reaches
m= ?.
Explanation / Answer
a) accelration due to gravity 9.8 m/s^2 always towards downwards b)zero c)2* u /9.8 = 1.65 u = 8.085 m/s d)max height = 8.085 *8.085 / (2*9.8) = 3.335 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.