Refer to Concept Simulation 4.4 for background relating to this problem. The dra
ID: 2178130 • Letter: R
Question
Refer to Concept Simulation 4.4 for background relating to this problem. The drawing shows a large cube (mass = 23.0 kg) being accelerated across a horizontal frictionless surface by a horizontal force P. A small cube (mass = 3.1 kg) is in contact with the front surface of the large cube and will slide downward unless P is sufficiently large. The coefficient of static friction between the cubes is 0.710. What is the smallest magnitude that P can have in order to keep the small cube from sliding downward?
Explanation / Answer
p-3.1*a=23a-------- p=26.1a-------------1 3.1*a*.710=3.1*9.81----- a=13.81----put eq 1--- p=360.62N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.