A crate of 52.0- tools rests on a horizontal floor. You exert a gradually increa
ID: 2178200 • Letter: A
Question
A crate of 52.0- tools rests on a horizontal floor. You exert a gradually increasing horizontal push on it and observe that the crate just begins to move when your force exceeds 319 . After that you must reduce your push to 227 to keep it moving at a steady 27.1 cm/sPart A
What is the coefficient of static friction between the crate and the floor?
Part B
What is the coefficient of kinetic friction between the crate and the floor?
Part C
What push must you exert to give it an acceleration of 1.36 ?
Part D
Suppose you were performing the same experiment on this crate but were doing it on the moon instead, where the acceleration due to gravity is 1.62 . What magnitude push would cause it to move?
Part E
What would its acceleration be if you maintained the push in part C?
Please help me. Thank you
Explanation / Answer
(1)By F(applied) = F(static friction) =>F = µs x mg =>345 = µs x 34.6 x 9.8 =>µs = 1.02 (2) By F(net) = F(applied) - F(kinetic friction) =>a v = constant=>a = 0=>F(net) = 0 => F(applied) = F(kinetic friction) =>230 = µk x mg =>230 = µk x 34.6 x 9.8 =>µk = 0.68 (3) By F(net) = F(applied) - F(kinetic friction) =>m x a = F - 230 =>F = 34.6 x 1.21 + 230 =>F = 271.87 Newton
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.