The lead female character in the movie Diamonds Are Forever is standing at the e
ID: 2178330 • Letter: T
Question
The lead female character in the movie Diamonds Are Forever is standing at the edge of an offshore oil rig. As she fires a gun, she is driven back over the edge and into the sea. Suppose the mass of a bullet is 0.022 kg and its velocity is +710 m/s. Her mass (including the gun) is 55 kg. (a) What recoil velocity does she acquire in response to a single shot from a stationary position, assuming that no external force keeps her in place? (b) Under the same assumption, what would be her recoil velocity if, instead, she shoots a blank cartridge that ejects a mass of 5.0 x 10-4 kg at a velocity of +710 m/s?Explanation / Answer
by momentum conservation
0.022*710 =55*v
v = 0.284 m/s
when blank cartiredge
5*10^-4 * 710 = 55*v
v = 6.455 *10^-3 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.