A neutron (mass = 1.67*10-27 kg) is traveling to the right along the x-axis with
ID: 2178700 • Letter: A
Question
A neutron (mass = 1.67*10-27 kg) is traveling to the right along the x-axis with a kinetic energy of 1.304*10-20.It collides with a second neutron, which is at rest before the collision. The first neutron travels off at an angle of
30 degrees above the x-axis, at a speed of 3423 meters per second.
What are the x and y components of the second neutron
Explanation / Answer
let the mass of neutron be m 1/2*m*v^2 = 1.304*10^-20 =>v= sqrt((1.304*10^-20)/(1.67*10^-27)) =>v= 2794.34845 m/s =>conserving momentum in x-direction =>m*2 794.34845+m*0 = m*3423*0.86 + mVx =>Vx = -149.43155 m/s conserving momentum in y-direction 0 = m*3423*0.5 + mVy =>Vy = -1711.5 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.