An astronaut is being tested in a centrifuge. The centrifuge has a radius of 9 m
ID: 2178761 • Letter: A
Question
An astronaut is being tested in a centrifuge. The centrifuge has a radius of 9 m and, in starting, rotates according to ? = 0.30t^2, where t is in seconds and ? is in radians.(a) When t = 15.0 s, what is the magnitude of the astronaut's angular velocity?
Answer:9
rad/s
(b) When t = 15.0 s, what is the magnitude of the astronaut's linear speed?
Answer:81
m/s
(c) When t = 15.0 s, what is the magnitude of the astronaut's tangential acceleration?
Answer:?
m/s2
(d) When t = 15.0 s, what is the magnitude of the astronaut's radial acceleration?
Answer:?
m/s2
Explanation / Answer
I'm assuming you mean T = .30*t² ? a = .6 rad/sec² a) ? = a*t b) V = ?*r c) at = a*r d) ar = r*?²
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.