A 45.0-kg girl is standing on a 169-kg plank. The plank, originally at rest, is
ID: 2179164 • Letter: A
Question
A 45.0-kg girl is standing on a 169-kg plank. The plank, originally at rest, is free to slide on a frozen lake, which is a flat, frictionless surface. The girl begins to walk along the plank at a constant velocity of 1.60 m/s to the right relative to the plank. (Let the direction the girl is moving in be positive. Indicate the direction with the sign of your answer.)(a) What is her velocity relative to the surface of ice?
m/s
(b) What is the velocity of the plank relative to the surface of ice?
m/s
Explanation / Answer
a)Momentum is conserved. Let her velocity relative to ice is x and plank's velocity is y Then given x-y = 1.6 Initial momentum = final momentum =>0 = (45*x+(169*y) =>0 = 45*x + 169*(x-1.6) =>(45+169)x = 169*1.6 =>x=1.26355 m/s to the right b)x-y = 1.6 =>y = x-1.6 = -0.33645 m/s the velocity of the plank relative to the surface of ice = 0.33645 m/s to the left
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.