A skier starts from rest at the top of a frictionless incline of height 20.0 m,
ID: 2179200 • Letter: A
Question
A skier starts from rest at the top of a frictionless incline of height 20.0 m, as shown in the figure. At the bottom of the incline, the skier encounters a horizontal surface where the coefficient of kinetic friction between skis and snow is 0.209. Neglect air resistance.(a) Find the skier's speed at the bottom.
(b) How far does the skier travel on the horizontal surface before coming to rest?
Explanation / Answer
a)0.5*v^2 = 9.81*20 =>v = 19.8091 m/s b)a = -0.209*9.81 u = 19.8091 v = 0 S = (v^2-u^2)/2a = ((-1)*(19.80908882^2))/(2*(-1)*0.209*9.81) = 95.69378 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.