Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

a small block of mass m = 0.015 kg can slide along the frictionless loop-the-loo

ID: 2179260 • Letter: A

Question

a small block of mass m = 0.015 kg can slide along the frictionless loop-the-loop, with loop radius R = 16 cm. The block is released from rest at point P, at height h = 5R above the bottom of the loop. How much work does the gravitational force do on the block as the block travels from point P to (a) point Q and (b) the top of the loop? If the gravitational potential energy of the block-Earth system is taken to be zero at the bottom of the loop, what is that potential energy when the block is (c) at point P, (d) at point Q, and (e) at the top of the loop?




(a) Number Units J
(b) Number Units J
(c) Number Units J
(d) Number Units J
(e) Number Units J

Explanation / Answer

P to (a) point Q and

m g 4 R = 0.015 * 9.8 * 4 * 0.16 = 0.09408 J

(b) the top of the loop?

m g 3 R = 0.015 * 9.8 * 3 * 0.16 = 0.07056 J

If the gravitational potential energy of the block-Earth system is taken to be zero at the bottom of the loop, what is that potential energy when the block is

(c) at point P,

m g 5 R = 0.015 * 9.8 * 5 * 0.16 = 0.1176 J

(d) at point Q, and

m g R = 0.015 * 9.8 * 0.16 = 0.02352 J

(e) at the top of the loop?

m g 2 R = 0.015 * 9.8 * 2* 0.16 = 0.04704 J