A high school kicker makes a 34.0 field goal attempt and hits the crossbar at a
ID: 2179813 • Letter: A
Question
A high school kicker makes a 34.0 field goal attempt and hits the crossbar at a height of 12.0 ft. A. What is the magnitude of the net displacement of the football from the time it leaves the ground until it hits the crossbar? B. What is the direction of the net displacement of the football from the time it leaves the ground until it hits the cross bar? C. Assuming the football took 2.00 s to hit the crossbar, what was the magnitude of its average velocity? D. What was the direction of its average velocity?Explanation / Answer
a)Hmax=(usin)^2/2g
12=(usin)^2/2*9.8
usin=15.33
net displacement R=usin*t=15.33*2=30.66m
R=usin*ucos/g
30.66=15.33*ucos/9.8
ucos=19.6
tan=0.7821
=38.03
u=15.33^2+19.6^2=24.88m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.