You throw a snowball horizontally from the roof of a building that is 53.0 m abo
ID: 2180472 • Letter: Y
Question
You throw a snowball horizontally from the roof of a building that is 53.0 m above flat ground. The initial speed of the snowball is 11.0 m/s. Assume free fall with up as positive, and use g = 9.80 m/s2. (a) How long does the projectile remain in the air? (b) At what horizontal distance from the firing point does it strike the ground? (c) What is the vertical component of its velocity as it strikes the ground? (d) What is the direction of the ball's velocity (from the x-axis) just before it hits the ground?Explanation / Answer
h=.5*9.8*t^2 a)so t=3.3 s b)s=vt=36.3 c)Vy=gt=32.34 d)arctan(Vy/v)=71.2 degree
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.