An incline makes an angle of 25.7 o with the horizontal. A 6.81 kg block is give
ID: 2180570 • Letter: A
Question
An incline makes an angle of 25.7o with the horizontal. A 6.81 kg block is given a push up this incline and released. It starts at the bottom with initial speed 6.56 m/s, travels up the incline, stops, and slides back to the bottom at final speed 4.77 m/s. Using energy considerations, find:
a) the energy used to overcome friction traveling up and down the incline.
1 J
b) the distance the block traveled up along the incline before coming momentarily to rest.
2 m
c) The coefficient of kinetic friction between the block and the incline.
3
Explanation / Answer
energy used to overcome friction = change in k.e
= 1/2*6.81* (6.56^2 -4.77^2)
= 69.05 J
b. work by friction in going upward = 69.05/2
= 34.53 J
by energy conservation,
34.53 + mgsin25.7*s = 1/2*6.81*6.56^2
s = 3.869 m
c. work done by friction in going up = mgcos25.7 *3.869
34.53 = mgcos25.7 *3.869
= 0.148
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.