Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 87g steel ball is released from rest and falls vertically onto a steel plate.

ID: 2181681 • Letter: A

Question

A 87g steel ball is released from rest and falls vertically onto a steel plate. teh abll strikes teh plate and is in contact with it for 0.5 ms. the ball rebounds elastically, and returns to its original height. the time interval for a round trip is 6.00 s. in this situation, the average force exerts on the ball during contact with the plate is closest to. (NO CREDIT IF WORK NOT SHOWN. SHOW WORK PLEASE.)

A. 5120 N
B. 6840 N
C. 8510 N
D. 11,950 N
E. 10,230 N

(NO CREDIT IF WORK NOT SHOWN. SHOW WORK PLEASE.)

Explanation / Answer

P(initial) = 145 x 10^-3 x 40 = 5.8 N-s {on X-axis} P(final) = 145 x 10^-3 x 58 = 8.41 N-s {on Y-axis} P(applied) = v[(5.8)^2 + (8.41)^2] =>P(applied) = 10.22 N-s By F = P/?t different values used here but you use yours

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote