A power supply has a fixed output voltage of 12.0V , but you need V_t= 2.8V outp
ID: 2181698 • Letter: A
Question
A power supply has a fixed output voltage of 12.0V , but you need V_t= 2.8V output for an experiment. Using the voltage divider shown in the figure, what should be if is 14.9ohm ? What will the terminal voltage V_t be if you connect a load to the 2.8V output, assuming the load has a resistance of 7.0ohm ?
A power supply has a fixed output voltage of 12.0V , but you need V_t= 2.8V output for an experiment. Using the voltage divider shown in the figure, what should be if is 14.9ohm ? What will the terminal voltage V_t be if you connect a load to the 2.8V output, assuming the load has a resistance of 7.0ohm ?Explanation / Answer
R2/(R1+R2)=VT/(12-V) so 7/(14.9+7)=2.8/(12-V) so V=3.24
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.