Assume the magnitude of the electric field on each face of the cube of edge L =
ID: 2182152 • Letter: A
Question
Assume the magnitude of the electric field on each face of the cube of edge L = 1.06 m in the figure above is uniform and the directions of the fields on each face are as indicated. (Take E1 = 35.4 N/C and E2 = 23.3 N/C.)
(a) Find the net electric flux through the cube.
(b) Find the net charge inside the cube.
Explanation / Answer
a)
net flux = 1.06(20+20+20+15-35.4-23.3) = 17.278 N.M^2/C
b)
net charge = 17.278(8.85e-12) = 1.529e-10 C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.