A person throws a stone horizontally from the parapet wall at the top of a build
ID: 2182208 • Letter: A
Question
A person throws a stone horizontally from the parapet wall at the top of a building. The stone falls D = 40.0m away from the edge of the building . The sound of the stone hitting the pavement is heard 2.62s after the person threw it. (a) What is the height of the building?(b) What was the initial velocity of the stone?. You may make the following assumptions: (i) You may ignore the height of the person. (ii) Air resistance is negligible.
Explanation / Answer
range= s=ut==>40=2.62*u==>15.2 b)height h=1/2gt^2==>0.5*9.8*2.62^2=33.63m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.