A ball falls straight down onto a wedge that is sitting on frictionless ice. The
ID: 2182443 • Letter: A
Question
A ball falls straight down onto a wedge that is sitting on frictionless ice. The ball has a mass of 3.17 kg, and the wedge has a mass of 5.25 kg. The ball is moving a speed of v = 4.51 m/s when it strikes the wedge, which is initially at rest (see the figure).
a) Assuming that the collision is instantaneous and perfectly elastic, what is the velocity of the wedge after the collision?
b) Assuming that the collision is instantaneous and perfectly elastic, what is the velocity of the ball after the collision?
Explanation / Answer
a) 3.17 v = 5.25 w >>>> v = 5.25/3.17 w 3.17 v^2 + 5.25 w^2 = 3.17 * 4.51*4.51 3.17 (5.25/3.17 w)^2 + 5.25 w^2 = 3.17 * 4.51*4.51 w = 2.1503 ˜ 2.15 m/s b) v = 5.25/3.17 w = v = 5.25/3.17 * 2.1503 = 3.56 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.