A suspension bridge is 60.0 m above the level base of a gorge. A stone is thrown
ID: 2183541 • Letter: A
Question
A suspension bridge is 60.0 m above the level base of a gorge. A stone is thrown or dropped from the bridge. . In each of the following, assume that there is no air resistance. Let g= 10.0m/s^2a. if you drop the stone how long does it take for it to fall to the base of the gorge?
b. if you throw the stone straight down with of 20.0 m/s how long before it hits the ground?
c.if you throw the stone with a velocity of 20.0 m/s at 90.0 degrees above the horizontal how long before it hits the ground?
d.if you throw the stone with a velocity of 20.0 m/s at 30.0 degrees above the horizontal how far from the point directly below the bridge will it hit the ground?
Explanation / Answer
h0 = 60; g = 10
a) 0 = h0 + u*t - 0.5*g*t*t
u = 0
t = 3.464 seconds
b) 0 = h0 + u*t - 0.5*g*t*t
u = -20
t = 2 seconds
c) 0 = h0 + u*t - 0.5*g*t*t
u = 20
t = 6 seconds
d) 0 = h0 + u*t - 0.5*g*t*t
u = 20*sin(30)
t = 4.606 seconds
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.