A package of dishes (mass 55.0 kg) sits on the flatbed of a pickup truck with an
ID: 2183692 • Letter: A
Question
A package of dishes (mass 55.0 kg) sits on the flatbed of a pickup truck with an open tailgate. The coefficient of static friction between the package and the truck's flatbed is 0.320, and the coefficient of kinetic friction is 0.210.(a) The truck accelerates forward on level ground. What is the maximum acceleration the truck can have so that the package does not slide relative to the truck bed?
(b) The truck barely exceeds this acceleration and then moves with constant acceleration, with the package sliding along its bed. What is the acceleration of the package relative to the ground?
c) The driver cleans up the fragments of dishes and starts over again with an identical package at rest in the truck. The truck accelerates up a hill inclined at 6.0
Explanation / Answer
maximum accn = static co effXg = 0.320X10 = 3.2 m/s^2 acceleration of the package = kinetic co eff X g = 0.210 X 10 = 2.1 m/s^2 relative accn wrt ground = 3.2 - 2.1 = 0.9m/s^2 now, Amax = static coeff X g X cos x = 0.32 X 10 X cos 6 = 3.182 m/s^2 accn of package wrt ground = 0.8 m/s^2 mass of package is unnecessary.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.