Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Tom has built a large slingshot, but it is not working quite right. He thinks he

ID: 2183926 • Letter: T

Question

Tom has built a large slingshot, but it is not working quite right. He thinks he can model the slingshot like an ideal spring, with a spring constant of 35.0 N/m. When he pulls the slingshot back 0.305 m from a non-stretched position, it just doesn't launch its payload as far as he wants. His physics professor "helps" by telling him to aim for an elastic potential energy of 17.0 Joules. Tom decides he just needs elastic bands with a higher spring constant.

A)By what factor does Tom need to increase the spring constant to hit his potential energy goal?

B)During a followup conversation, Tom's physics professor suggests that he should leave the slingshot alone and try pulling the slingshot back further without changing the spring constant. How many times further than before must Tom pull the slingshot back to hit the potential energy goal with the original spring constant?

so I take u=.5*k*x^2
u=(.5)(35)(.305^2)=1.62794 J

Then to get 17:
17=(.5)(k)(.305^2)
k=2(17)/.305^2
k=365.493

It says incorrect. This is value of the new spring constant in N/m but how many times the original is this? I have multiplied it by the original and divided and its still wrong. What can I do?

Explanation / Answer

k2/k1=365.493/35=10.5

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote