A toy car of mass 1.0 kg is stationary, and a child rolls a toy truck of mass 4.
ID: 2183949 • Letter: A
Question
A toy car of mass 1.0 kg is stationary, and a child rolls a toy truck of mass 4.7 kg straight toward it with a speed of 3.2 m/s. (Assume the direction the toy truck is initially rolling is the +x-direction.)(a) What is the velocity of the center of mass of the system consisting of the two toys?
magnitude
direction
(b) What are the velocities of the truck and the car with respect to the center of mass of the system consisting of the two toys?
velocity of the truck
magnitude
direction
velocity of the car
magnitude
direction
Explanation / Answer
vc= (1.0*0 + 4.7 *3.2)/(4.7+1.0)=2.64m/s +x-direction velocity of car w.r.t center of mass = 0-vc = 2.64m/s -ve x-direction velocity of truck w.r.t center of mass = 4.7-vc = 2.06m/s +ve x-direction
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.