Suppose a thundercloud with a width of 2.0 km and a length of 3.0 km hovers at a
ID: 2184239 • Letter: S
Question
Suppose a thundercloud with a width of 2.0 km and a length of 3.0 km hovers at an altitude of 500 m over a flat area. The cloud carries a charge of 160 C, and the ground has no charge.A thundercloud similar to the one described above produces a lightning bolt that strikes a radio tower. If the lightning bolt transfers 5.1 C of charge in about 0.15 ms and the potential remains constant at 56 MV, find the following. (When entering units, use ohm for ?.)
(a) the average current
(b) the average power
(c) the total energy
(d) the effective resistance of the air during the lightning strike
Explanation / Answer
I = Q/t
= 5.1/0.15*0.001
= 34,000 A
b. power = VI
= 34000*56*10^6
= 1.904 *10^12 W
c. enrgy = P*t
= 2.856*10^8 J
d. R = V/I
= 1647
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.