Assume that the force: F= 2x(x+z)i-2(y=z)j=2(x-y)k,N Acting on a particle of mas
ID: 2184634 • Letter: A
Question
Assume that the force:
F= 2x(x+z)i-2(y=z)j=2(x-y)k,N
Acting on a particle of mass M = 0.50 kg. At t = 0 the particle position vector is:
r=3i+2j,m
and has a speed:
v=3j=+8k,m/s
Determine at t = 0:
The force acting on the particle.
The acceleration of the particle
The kinetic energy of the particle
The rate of change of kinetic energy
Now suppose you want to calculate the kinetic energy of the particle at time t = 0.01 s
What is the procedure to calculate the kinetic energy in question?
What is the value of that energy?
Explanation / Answer
F = 18 i -4j +2k a = 36i - 8j +4k Kinetic energy = 0.5*0.5*(9+64) = 18.25J rate of change of kinetic energy = m*V*a = 0.5*(-24+32) = 4J/s if we want to calculate at t=0.001s, we have to calculate the velocity at tat time and acceleration at that time.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.