Thanks! A 4-kg mass is launched with zero initial velocity on a frictionless cir
ID: 2185185 • Letter: T
Question
Thanks!
A 4-kg mass is launched with zero initial velocity on a frictionless circular track. The speed of the mass at point 1 is 20 m/s. The mass than travels along a rough horizontal surface between points 1 and 2 (L=4 m, mu k=0.3). It then travels up a frictionless slope. Given the speed at point 1 find the height H from which the mass was released Find the acceleration of the system as it travels from point 1 to 2 Find the kinetic energy of the system at point 2 Find the maximum height reached by the mass up the slope Find the distance up the slope corresponding to the maximum heightExplanation / Answer
a)Conserving energy,
0.mv2=mgH
H=v2/2g=20.4m
b)F=N
a=N/m=0.3*4*9.8/4=2.94m/s2
c)Conserving energy,
0.5mv2=mgL+0.5mv22
v2=19.4m/s
d)Conserving energy,
0.5mv22=mgh
h=19.2m
e)d=h/sin=38.4m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.