Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The forces shown in the force vs. time diagram in the figure below act on a 1.6-

ID: 2185569 • Letter: T

Question

The forces shown in the force vs. time diagram in the figure below act on a 1.6-kg particle. Find the impulse for the interval from t = 0 to t = 3.0 s. Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. N middot s Find the impulse for the interval from t = 0 to t = 5.0 s. N middot s If the forces act on a 1.6-kg particle that is initially at rest, find the particle's speed at t = 3.0 s. m/s If the forces act on a 1.6-kg particle that is initially at rest, find the particle's speed at t = 5.0 s. m/s

Explanation / Answer

a.) impulse = F.t

= 4*3

= 12kg.m/s

b. 12 - 2*2

= 8 kg.m/s

c. impulse = change in momentum

12 = 1.6*v

v = 7.5 m/s

d.8 = 1.6v

v = 5 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote