Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A crate of mass 9.0 kg is pulled up a rough incline with an initial speed of 1.4

ID: 2186382 • Letter: A

Question

A crate of mass 9.0 kg is pulled up a rough incline with an initial speed of 1.42 m/s. The pulling force is 98 N parallel to the incline, which makes an angle of 19.4degree with the horizontal. The coefficient of kinetic friction is 0.400, and the crate is pulled 4.92 m. How much work is done by the gravitational force on the crate? How is the work done by gravity related to the gravitational potential energy of an object? J Determine the increase in internal energy of the crate-incline system owing to friction. Friction will cause the internal energy of an object to increase. This causes a decrease in the mechanical energy. J How much work is done by the 98-N force on the crate? J What is the change in kinetic energy of the crate? Use energy ideas to find this result. This is much simpler than using Newton's laws. J What is the speed of the crate after being pulled 4.92 m? The crate had an initial kinetic energy because it had an initial speed of 1.42 m/s. Your result in part (d) is the change in kinetic energy, m/s

Explanation / Answer

a)w=mgh=9*9.81*4.92*sin19.4=144.29 J
b)friction force=mgcos=33.31N

W=33.31*4.92=163.9 J

c)w=98*4.92=482.16

d)change in ke=.5mv^2-144.29-33.31+482.16=313.6338J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote