A pair of forces with equal magnitudes, opposite directions, and different lines
ID: 2186927 • Letter: A
Question
A pair of forces with equal magnitudes, opposite directions, and different lines of action is called a ?couple.? When a couple acts on a rigid object, the couple produces a torque that does not depend on the location of the axis. The figure shows a couple acting on a tire wrench, each force being perpendicular to the wrench. Let L = 0.353 m and F = 49.7 N. Determine the torque produced by the couple when the axis is perpendicular to the tire and passes through (a) point A, (b) point B, and (c) point C.
Explanation / Answer
(a) -F*0 + L*F = 0.353*49.7 = 17.5441 Nm (b) -F*(-L/2) + F*L/2 = 17.5441 Nm (c) -F*(-L) + F*0 = 17.5441 Nm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.