The Yerkes refracting telescope has a 1 m diameter objective lens of focal lengt
ID: 2187984 • Letter: T
Question
Explanation / Answer
a)The angular size of the craters when viewed at the closest approach of Mars to the Earth would be:
= crater diameter/ distance from Earth= 3x104 m / 5.60x1010 m = 5.36x10-7 radian
Magnification m required is such that m x must at least =the minimum resolution of the eye.
Take this to be o = 2x10-4 m x = o
Magnification required = / = 2x10-4 /5.36x10-7 = 360
The Yerkes refracting telescope has:
fo = 2000 cm
fe = 2.5 cm
Therefore the angular magnification m is :
m = fo/fe = 2000/2.5 = 800
The 30 km craters would be seen with the Yerkes telescope.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.