a) Two astronauts float in space, at rest relative to each other. The first astr
ID: 2188228 • Letter: A
Question
a) Two astronauts float in space, at rest relative to each other. The first astronaut, mass M1 = 69.2 kg, holds a ball of mass m = 5.77 kg, which she throws at speed v = 7.86 m/s. The second astronaut, mass M2 = 96.9 kg, then catches the ball. Find vrel, the speed one astronaut is moving relative to the other after one throw and one catch.
m/s
b) A machine gun fires bullets of mass m = 78.7 g at muzzle velocity of magnitude v = 943 m/s. The gunner, holding the machine gun in his hands, can exert an average force of magnitude F = 184 N against the gun. Find n, the maximum number of bullets he can fire per minute.
NOTE: The answer must be a whole number. Since you cannot shoot a fraction of a bullet: truncate (chop off) the decimal, instead of rounding.
bullets/minute
Explanation / Answer
since momentum is conserved a) 5.77*7.86=69.2V1 5.77*7.86=(5.77+96.9)V2 V1=0.655 m/s V2=0.442 m/s Vrel =V1-V2=0.213m/s b) let he can fire N np. of bullets per min according to newtons 2 law change in momentum=F.dt N.*0.0787*943Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.