You start out on a trip by driving in a straight line at a constant speed of 20
ID: 2188445 • Letter: Y
Question
You start out on a trip by driving in a straight line at a constant speed of 20 m/s for 15 seconds. You are driving along the x axis, in the positive direction.-----------------------
1.What is your average velocity for this part of the trip?
2. What is your displacement during this part of the trip?
-----------------------
Next you start to speed up, accelerating at a constant rate of 2 m/s2 for the next 15 seconds.
------------------
3.What is your final velocity?
4.What is your displacement during this part of the trip?
Now suppose instead that at the end of the first part of your trip (at constant speed), you see a truck ahead of you, blocking the road. You immediately start decelerating, with a constant acceleration of -2 m/s2.
5.How far away must the truck be so that you do not hit it?
Explanation / Answer
1. Constant velocity, hence 20m/s
2. Displacement : 20x15= 300m
3. v = u + at
v = 20 + 15 x 2 = 50m/s
4. s = ut + 0.5 at2 = 20x15 + 0.5 x 2 x (15)2 =525m
5. v2 = u2 +2as
v = 0
u = 50
s = (50)2 / 2 x 2 = 625m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.