The drawing shows a skateboarder moving at 7.58 m/s along a horizontal section o
ID: 2188453 • Letter: T
Question
The drawing shows a skateboarder moving at 7.58 m/s along a horizontal section of a track that is slanted upward by 53.3Explanation / Answer
using conservation of energy principle kinetic energy at the bottom of the track = kinetic energy at the height of 0.541 m + potential energy at that height => 1/2 X m X 7.58^2 = 1/2 X m X v^2 + m g X 0.541 cancelling m from both sides we get v = 6.83 m/s so the velocity = 6.83 at an angle of 53.3 deg to the horizontal initial vertical velocity = 6.83 sin 53.3 = 5.476 m/s vertical acceleration = -10 m/s^2 final velocity = 0 m/s v^2 = u^2 + 2as => 0 = 5.476^2 - 2 X 10 X s => s = 1.5 m so the total height above the ground = 1.5 + 0.541 = 2.041 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.