8 METERS NOT 10... thanks A 61.0 kg skier is at the top of a slope, as shown in
ID: 2189179 • Letter: 8
Question
8 METERS NOT 10... thanks
A 61.0 kg skier is at the top of a slope, as shown in the figure. At the initial point , she is 8.0 m vertically above point .
(a) Setting the zero level for gravitational potential energy at (b), find the gravitational potential energy of this system when the skier is at (a) and then at (b) . Finally, find the change in potential energy of the skier-Earth system as the skier goes from point to point .
PEi = J
PEf = J
deltaPE = J
(b) Repeat this problem with the zero-level at point .
PEi = J
PEf = J
deltaPE = J
(c) Repeat again, with the zero level 2.00 m higher than point .
PEi = J
PEf = J
deltaPE = J
Explanation / Answer
A. Zero level at b Pe i = mgh = 4782.4 J Pe f= 0 j Change = - 4782.4 J B. Zerolevel at a Pei = 0 J Pe f= -4782.4 J Change = -4782.4 j C. Zero level2 m above b Pei = 61. 9.8 . 6= 3586.8 Pe f =61. 9.8 * -2 =- 1195.6j Change = - 4782.4j
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.