A massless string is wrapped around the equator of a solid sphere (mass M = 53.5
ID: 2190335 • Letter: A
Question
A massless string is wrapped around the equator of a solid sphere (mass M = 53.5 kg, radius R = 0.263 m). Mary holds the free end of the string, and the sphere is released from rest, Assume:- the sphere is always parallel to the floor
- the string is always perpendicular to the radius of the sphere
- the string does not slip over the sphere
a) Suppose first that Mary pulls the string upward at a speed that just prevents the center of mass of the sphere from falling as the string unwinds. Find:
- T, the magnitude of the tension in the string as the sphere turns: 1 N
- W, the net work that has been done on the sphere once it reaches angular speed ? = 27.2 rad/s: 2 J
- L, the length of the string that has been unwound when the sphere reaches an angular speed ? = 27.2 rad/s: 3 m
b) Suppose now that Mary holds the end of the string stationary, and the string unwinds as the sphere falls. Find:
- T, the magnitude of the tension in the string as the sphere turns: 4 N
- t, the time it takes for the falling sphere to reach an angular speed ? = 27.2 rad/s: 5 s A massless string is wrapped around the equator of a solid sphere (mass M = 53.5 kg, radius R = 0.263 m). Mary holds the free end of the string, and the sphere is released from rest, Assume:
- the sphere is always parallel to the floor
- the string is always perpendicular to the radius of the sphere
- the string does not slip over the sphere
a) Suppose first that Mary pulls the string upward at a speed that just prevents the center of mass of the sphere from falling as the string unwinds. Find:
- T, the magnitude of the tension in the string as the sphere turns: 1 N
- W, the net work that has been done on the sphere once it reaches angular speed ? = 27.2 rad/s: 2 J
- L, the length of the string that has been unwound when the sphere reaches an angular speed ? = 27.2 rad/s: 3 m
b) Suppose now that Mary holds the end of the string stationary, and the string unwinds as the sphere falls. Find:
- T, the magnitude of the tension in the string as the sphere turns: 4 N
- t, the time it takes for the falling sphere to reach an angular speed ? = 27.2 rad/s: 5 s
Explanation / Answer
v = ?r = 6.0346 m/s vf^2 = v0^2 + 2as s = 1.86 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.