A flywheel is a solid disk that rotates about an axis that is perpendicular to t
ID: 2190405 • Letter: A
Question
A flywheel is a solid disk that rotates about an axis that is perpendicular to the disk at its center. Rotating flywheels provide a means for storing energy in the form of rotational kinetic energy and are being considered as a possible alternative to batteries in electric cars. The gasoline burned in a 453-mile trip in a typical midsize car produces about 4.00 x 109 J of energy. How fast would a 47.9-kg flywheel with a radius of 0.362 m have to rotate to store this much energy? Give your answer in rev/min.Explanation / Answer
K.E=0.5m(wr)^2 4x10^9=0.5x47.9*0.362^2*w^2 w=35700
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.