8.51 A 1200kg station wagon is moving along a straight highway at v1= 9.95m/s .
ID: 2190617 • Letter: 8
Question
8.51 A 1200kg station wagon is moving along a straight highway at v1= 9.95m/s . Another car, with mass 1800 kg and speed v2= 18.5m/s , has its center of mass 40.0m ahead of the center of mass of the station wagon. a. Find the position of the center of mass of the system consisting of the two automobiles. (toward the second car from the station wagon) b. Find the magnitude of the total momentum of the system from the given data. (kg*m/s) c. Find the speed of the center of mass of the system. d. Find the total momentum of the system, using the speed of the center of mass.(kg*m/s)Explanation / Answer
(a) Distance of C.O.M from 1st car = 1800*40 /(1200+1800) = 24 m (b) Total momentum = 1200*9.95 + 1800*18.5 = 45240 kgm/s (c) Speed of C.O.M = total momentum /total mass = 45240/(1200+1800) = 15.08 m/s (d) 15.08*3000 = 45240 kgm/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.