A 55-kg soccer player holds a 1:5-kg soccer ball; both are at rest on a friction
ID: 2190716 • Letter: A
Question
A 55-kg soccer player holds a 1:5-kg soccer ball; both are at rest on a frictionless sheet of ice. The player kicks the ball horizontally, exerting a total impulse on it of 20 kg m/s. A second player, of mass 45 kg, who is also initially at rest relative to the ice, intercepts the ball and kicks it horizon- tally back to the rst player, giving it a speed of 10 m/s relative to the ice. (a) What is the ball's speed after the rst kick? (b) What is the rst player's speed after kicking the ball? (c) What is the impulse exerted on the second player by the ball? (d) What is the speed of the second player after kicking the ball? (e) What is the total impulse exerted on the ball, including both kicks?Explanation / Answer
a)v=20/1.5=13.33 m/s b)v'=20/55=.364 m/s c)20+1.5*10=35 d)v''=35/45=.78 m/s e)totla impulse=20-35=-15kgm/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.