A 3.030 kg block of wood rests on a steel desk. The coefficient of static fricti
ID: 2190746 • Letter: A
Question
A 3.030 kg block of wood rests on a steel desk. The coefficient of static friction between the block and the desk is ?s = 0.605 and the coefficient of kinetic friction is ?k = 0.155. At time t = 0, a force F = 11.1 N is applied horizontally to the block. State the force of friction applied to the block by the table at the following times: t = 0, t > 0. Consider the same situation, but this time the external force F is 22.3 N. Again state the force of friction acting on the block at the following times: t = 0, t > 0.Explanation / Answer
a)Fext=11.1N
Ff=.605*3.03*9.81=17.9832N-static
Ff=.155*3.030*9.81=4.607N-kinetic
since Fext<Ffstatic
so no motion
so Ff=F=11.1N for t=0 and t>0
b) F is 22.3 N
Fext>Ff stat
so there is motion
so at t=0 Ff=static=17.9832N
at t>0 Ff=4.607N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.