A frictionless ramp is constructed so that it is at a 30 degree angle to the hor
ID: 2191135 • Letter: A
Question
A frictionless ramp is constructed so that it is at a 30 degree angle to the horizontal. It is 1.8 meters long and 0.9 meters high. A 4 kg block is released at the top of the ramp and slides down onto a frictionless horizontal surface where it hits and sticks to another block that has a mass of 5 kg. After the blocks travel some distance, the blocks come to a rough patch that has a coefficient of friction of 0.20 between the blocks and the rough surface. How far along the rough patch do the blocks go before stopping?Explanation / Answer
so now velocity at the end = sqrt(2* g sin(30)*1.8)= 4.242 so momemtum= 4 (4.242) so (m1+m2)v= 4 (4.242) v = 1.88 so s= v^2/2a= 1.88*1.88/2*10*.2= .8836mts
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.