Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

How much power,( answer given in both watts and HP ), must you exert horizontall

ID: 2191939 • Letter: H

Question

How much power,( answer given in both watts and HP ), must you exert horizontally to drag a 25kg table, 10m across a brick floor in 30s at a constant speed if the coefficient of kinetic friction is 0.550 ? b) If the table were accelerated by 0.5m/s^2 while being dragged, what would be the maximum HP needed?

Explanation / Answer

a) THE WORK DONE WILL BE GIVEN BY >>W=coefficient of kinetic friction*N*d where N=mg=250 Newton;; d=10m => W=1375 J; Power=W/t=45.833 watt=0.0614 HP b) If acceleration=0.5m/s^2 ; at the end of 30s the distance covered will be given by d=1/2 *a *t^2 d= 1/2*0.5*900=225m...............so work done W=coefficient of kinetic friction*N*d=250*225*0.55=30937.5J; ......Power=W/t=1031.25 watt=1.3818 HP(maximum HP needed)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote