The skateboarder in the drawing starts down the left side of the ramp with an in
ID: 2192252 • Letter: T
Question
The skateboarder in the drawing starts down the left side of the ramp with an initial speed of 4.3 m/s. Neglect nonconservative forces, such as friction and air resistance, and find the height h of the highest point reached by the skateboarder on the right side of the ramp.
The skateboarder in the drawing starts down the left side of the ramp with an initial speed of 4.3 m/s. Neglect nonconservative forces, such as friction and air resistance, and find the height h of the highest point reached by the skateboarder on the right side of the ramp.Explanation / Answer
This is a conservation of energy problem. This means that the object must have the same energy before and after the event. Since all non-conservative forces are neglected, all we have acting are potential (U) and kinetic (K) energy. Conservation means Ki + Ui = Kf + Uf where the i and f denote initial and final, Lets set the origin at the place where the skateboarder starts, this is elevation zero (h = 0), and call the upward direction positive. Kinetic energy is defined as K = 1/2*m*v^2 , *Note, at maximum height the skater will have zero velocity, therefore Kf = 0 Potential energy is defined as U = m*g*h where g is acceleration due to gravity. *Note, we placed h = 0 at the beginning of the ramp, so Ui = 0 Now plug it all in: 1/2*m*v^2 = m*g*h therefore , h= v^2/2g = 4.3^2/(2*9.8) = 0.94 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.