A square rod of length L0 = 2.55m and sidelength d = 6.88cm is compressed with a
ID: 2192285 • Letter: A
Question
A square rod of length L0 = 2.55m and sidelength d = 6.88cm is compressed with a force of |Fc| = 92.8N in the direction of the long axis. (a) What is the magnitude of the scalar tensile stress? (b) If we assume that the area of the square rod is approximately constant and its final resting length is L = 2.45m, then what is the Young's modulus of the square rod? Now assume that the rod is stuck between two slabs that are separated by the sidelength of the rod. (c) What is the shear stress when the magnitude of the force of the top slab on the square rod in the direction of the long axis of the rod is |Fs| = 77.8N? (d) If the total distance that the top of the rod moved, as compared to the bottom of the rod, is ?x = 0.207cm, then what is the shear modulus of the rod in this geometry?Explanation / Answer
sigma=F/A=92.8/(6.88*10^-2)^2=19605.192 pa strain=2/51 Y=sigma/strain=499932.39 pa
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.