Olaf is standing on a sheet of ice that covers the football stadium parking lot
ID: 2192605 • Letter: O
Question
Olaf is standing on a sheet of ice that covers the football stadium parking lot in Buffalo, New York; there is negligible friction between his feet and the ice. A friend throws Olaf a ball of mass 0.400 kg that is traveling horizontally at 10.1m/s . Olaf's mass is 72.8 kg. a) If Olaf catches the ball, with what speed v_f do Olaf and the ball move afterward? Please have final answer be in m/s b) If the ball hits Olaf and bounces off his chest horizontally at 8.70 m/s in the opposite direction, what is his speed v_r after the collision? Please have final answer be in m/sExplanation / Answer
a) 0.4*10.1 = 73.2 * Vf Vf = 0.0551 m/s b) 0.4*10.1 = -0.4*8.7 + 72.8 *Vr Vr = 0.103 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.