Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A rectangular loop with a length of l = 0.30 m and width w = 0.12 m and a mass o

ID: 2193106 • Letter: A

Question

A rectangular loop with a length of l = 0.30 m and width w = 0.12 m and a mass of 25-grams falls (from rest) a distance of 0.28 m before entering a constant magnetic field that points (as drawn) out of the page. The internal resistance of the wire is 5.5 ?. (i) What is the speed of the loop when it first enters B out? (ii) If, while the loop enters the magnetic field, it moves at a constant speed, then what is the magnetic force? (iii) What is the magnitude of the magnetic field B out? (iv) What is the magnitude of the induced current?

Explanation / Answer

1)v=sqrt(2gh)=2.34 m/s 2)f(i)=iwB i=vBw/R f(i)=vB^2w^2/R f(i)=mg=25*10^-3*9.81=0.245 N 3)vB^2w^2/R=0.245 B=6.32 T 4)i=vBw/R=0.32 A

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote