A block of mass m is released from rest, at a height h = 3R above the base of a
ID: 2193140 • Letter: A
Question
A block of mass m is released from rest, at a height h = 3R above the base of a frictionless loop-the-loop track, as shown in the figure. The loop has a radius R = 50.0 cm. Use g = 10.0 m/s^2, to make the calculations easier. If the mass of the block is 100 gram, what is the value of the normal force (apparent weight) for the block when it reaches position a, shown in the figure? (Note: The speed of the block when it reaches point b is 3.16 m/s and the normal force of the block when it reaches point b is .997 N)
Explanation / Answer
V at a=sqrt(2h/g)=0.547 m/s,,,,,,,, normal force for the block when it reaches position a is given as = mg + mv^2/r=1.8 N..............Ans
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.