A sailboat is heading directly north at a speed of 18 knots (1 knot = 0.514 m/s)
ID: 2193247 • Letter: A
Question
A sailboat is heading directly north at a speed of 18 knots (1 knot = 0.514 m/s). The wind is blowing towards the east with a speed of 10.4 knots. (Both velocities are given relative to the Earth.) (a) Determine the magnitude and direction of the wind velocity as measured on the boat. what is the magnitude of the knots?. what is the direction north of east?. (b) What is the component of the wind velocity in the direction parallel to the motion of the boat (as measured on the boat)? what is the magnitude of the knots?. what is the direction, is it north, south, east or west direction?.Explanation / Answer
magnitude = sqrt[18^2+10.4^2] = 20.78 knots direction = arctan[18/10.4] = 59.98
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.