A solid marble, a solid disk and a hoop have the same mass (M = 1.4 kg) and the
ID: 2193373 • Letter: A
Question
A solid marble, a solid disk and a hoop have the same mass (M = 1.4 kg) and the same radius. Each object is held at rest at the same height and then released. At the bottom of the ramp is a loop-the-loop of radius 1.9 m a)What is the minimum height that the marble, disk and hoop can be released so that all three will safely make it around the loop-the loop? b)At the top of the loop-the-loop, what is the force the track exerts on the hoop when released at the minimum height? c)At the top of the loop-the-loop, what is the force the track exerts on the marble when released at the minimum height? d)At the top of the loop-the-loop, what is the force the track exerts on the disk when released at the minimum height?Explanation / Answer
The minimum linear velocity u at the top of the loop must be such that u^2= rg = 1.1*9.8
u = 3.283 m/s.
-----------------------------
M.I of a sphere is (2/5) mr
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.