Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

When the speed booster is set up horizontally at the edge of a table (h=1.15 m)

ID: 2194402 • Letter: W

Question

When the speed booster is set up horizontally at the edge of a table (h=1.15 m) it sends a toy car of mass m=0.07kg in the projectile motion, so that it lands at horizontal distance of x1=1.33 m away from the edge of the table. When the sam car with the same speed booster are used but the car is made to go through the loop-the-loop track before it is send away from the edge of the table, it lands at distance x2=1.01. Use this information to find the energy lost by the car while making the vertical loop. Calculate your answer to 3 decimal places

Explanation / Answer

time taken to fall down = sqrt(2h/g) = 0.234 s So, initial velocity in the first case = 1.33/0.234 = 5.684 m/s In the second case, velocity = 1.01/0.234 = 4.316 m/s Energy lost = 1/2 * 0.07*(5.684^2 - 4.316^2) = 0.4788 J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote