A square loop of wire is rotating around its vertical axis in a magnetic field o
ID: 2195047 • Letter: A
Question
A square loop of wire is rotating around its vertical axis in a magnetic field of strength B = 0.06 T as shown in View A. The angular frequency of rotation is omega = 50 rad/s and the loop has a resistance of R = 5 ohm . The length of one side of the square loop is W = 0.05 m. At the instant of time when the normal to the loop makes an angle of theta = 30degrees with respect to the B field, as shown in View B where 'N' represents the normal, calculate the current flowing in the loop. Note: View A would be the side view if theta = 90degrees or 270degrees.Explanation / Answer
I got 7.5e-4 :)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.